Rozprávka o živej alebo mŕtvej vode

Rozprávka o živej alebo mŕtvej vode

môže byť potrava a kozmetika tiež živá, alebo mŕtva

My, ktorí sme milovali rozprávky, si určite spomenieme na rozprávku Zlatovláska. Kuchár má priviesť kráľovskú dcéru svojmu kráľovi za ženu, ale stane sa to, že sa do Zlatovlásky zamiluje. Musí splniť tri úlohy. Tou treťou úlohou je práve to, že musí priniesť živú a mŕtvu vodu. Živá voda nakoniec sťatého Jurka oživí a omladí a kráľ na seba vyleje mŕtvu vodu, o ktorej si myslí, že to je tá zázračná. Ide ale o osudové rozhodnutie a kráľ umiera. Ponúka sa otázka: môžeme aj my nájsť "živú stravu a kozmetiku" tak, aby sme boli svieži a mladí? Alebo volíme radšej cestu "mŕtvej stravy a kozmetiky", ktoré nás smerom k oživeniu a omladeniu až tak nevedú?

V poslednej dobe hýbe svetom trend "RAW food"

O čo  "raw food" vlastne ide? Ide o "surovú - živú" stravu, ktorá neprešla tepelnou úpravou (presnejšie zahriatím nad 45 st. C) a je teda plná aktívnych enzýmov, minerálov, vitamínov a kvalitných živín. Po požití varenej stravy totiž nastáva v organizme neprirodzený stav - leukocytóza (zvýšený výskyt bielych krviniek v krvi). Tzn., že varená strava je imunitným systémom tela vnímaná ako cudzia látka a imunitný systém tela je s každým vareným pokrmom  namáhaný.

Ponúka sa teda otázka, prečo dávať prednosť čerstvým potravinám pred varenými. Medzi hlavné dôvody patrí zachovanie pôvodnej štruktúry a zloženia potravín, ktoré zabezpečujú rovnováhu medzi výživnými látkami. Pri tepelnom spracovaní potravín dochádza k tzv. Denaturáci - potrava je zbavená vody, ďalej k zrážaniu bielkovín (tie sú potom telom ťažko využiteľné a prekysľujú organizmus). Tiež tuky, ktoré prejdú tepelnou úpravou, menia svoju štruktúru, čo môže mať neblahý vplyv na priepustnosť bunkových stien. Cukry po tepelnej úprave karamelizujú a stávajú sa ťažko stráviteľnými. A samozrejme, v neposlednom rade, tepelné spracovanie likviduje niektoré vitamíny a minerály obsiahnuté v potrave, minerály menia svoju podobu z organicky viazaných na anorganické a pod. Nesmieme ešte zabudnúť na enzymatickú aktivitu predovšetkým surovej rastlinnej stravy. Rastliny v sebe obsahujú presne také zloženie a množstvo enzýmov, aké je potrebné k ich rozloženiu. Teplota 40 - 45 st. C predstavuje hranicu, za ktorou je prevažná väčšina enzýmov zničená. Možno teda konštatovať, že pravidelná konzumácia varenej stravy vedie k zhoršovaniu metabolizmu bielkovín, škrobov a tukov, k vyčerpaniu organizmu a oslabenej imunite.

A ako je to s RAW alebo prírodnou kozmetikou?

Podobné princípy ako pri raw food strave platí aj pri výrobe kozmetických prípravkov. Talianska firma Natura & Benessere, s ktorou Finclub spolupracuje, prináša nielen prírodnú kozmetiku, ale tiež sa pýši raw spracovaním surovín. Ich farmy, kde pestujú suroviny, rastliny a byliny sú certifikovanými organickými farmami, kde dochádza k organickej extrakcii RAW SUROVÍN. Tzn., že ich prírodné organické suroviny sú samozrejme bez parabénov, bez alkoholu, bez SLS, parafínu a vazeliny z ropy, nie je testovaná na zvieratách. Keďže kozmetika NB je živá, je jej životnosť kratšia ako u bežnej kozmetiky. Aby trvanlivosť výrobkov bola aspoň 1 rok (konvenčná kozmetika máva dobu použiteľnosti 3 roky a viac), používajú minerálne a hypoalergénne konzervačné látky. Navyše sú výrobky vyrábané v malých sériách, aby sa klientovi do rúk dostal čo najčerstvejší výrobok. Kozmetika NB je vyvíjaná a vyrábaná s plným rešpektom k citlivej pokožke.

Filozofia prírodnej raw kozmetiky Nature & Benessere:

Človek má možnosť vstrebať do svojho organizmu prírodné aktívne zdroje tromi spôsobmi: prostredníctvom potravy - v bylinkových čajoch, vo výťažkoch a extraktoch, ďalej dýchaním (inhalácia) a vstrebávaním kože (krémy, oleje, balzamy).

Filozofia firmy NB vychádza z citátu Krištofa Kolumba: "Existujú štyri nevyhnutné rastliny pre ľudské zdravie a život: pšenica, víno, olivy a aloe. Tá prvá človeka nasýti, druhá upokojí jeho ducha, tretí mu dá harmóniu a štvrtá ho uzdraví. "A majiteľ, inovátor a vizionár firmy smelo dodáva:" Vstrebávanie týchto štyroch elementov prostredníctvom kože má rovnaký efekt, ako keď ich vypijeme či zjeme. "Práve preto tieto štyri hlavné elementy sú základnými surovinami, z ktorých Natura & Benessere vyrába všetku svoju kozmetiku.

 

Ako to teda s tými štyrmi základnými životnými elementami vlastne je?

Organický pšeničný olej (NASÝTI) - pomáha telu a koži bojovať proti príznakom starnutia, zabezpečuje silnú prírodnú antioxidačnú aktivitu, obsahuje veľké množstvo vitamínu E, ktorý je dôležitý pre elasticitu kože.

Organické víno (UPOKOJÍ) - antioxidant (pomáha redukovať starnutie tela a kože), prírodná ochrana (chráni pleť proti UVA-UVB lúčmi), regeneruje (stimuluje produkciu prirodzeného kolagénu), oživuje (zvyšuje jemnosť kože), liftingový efekt (silná prirodzená schopnosť vypĺňať , pomáha redukovať vzhľad vrások), zachraňuje (pomáha redukovať podráždenie kože).

Organický olivový olej (HARMONIZUJE) - redukuje degeneráciu buniek tým, že poskytuje  kožnú obnovu, zvyšuje elasticitu kože a chráni proti známkam napätia kože, chráni kožu aj v extrémnych podmienkach počasia, má protistarnúci efekt, pomáha redukovať jemné vrásky a priehlbiny, zlepšuje celkové zdravie tela i kože a ich vitalitu.

Organické aloe vera (REGENERUJE) - znova povzbudzuje unavené a starnúce telo a pokožku, ochranné prekrvenie kože, bojuje proti voľným radikálom a starnutiu kože, podporuje proces hydratácie pokožky, zjemňuje ju a zvláčňuje.

Čo povedať na záver?

Prírodná kozmetika je šetrnejšia a jemnejšie k našej pokožke, nedráždi a má množstvo priaznivých účinkov na rozmanité kožné problémy. Je ale nutné tiež poctivo dodať, že prírodná kozmetika obsahuje oleje a látky, ktoré môžu mať u niektorých jedincov alergizujúce účinky. (Autorka tohto článku po rokoch zistila, že má alergiu na nechtík záhradný)

Na stranu druhú konvenčná kozmetika používa často minerálne oleje a vosky, výrobky z ropy, syntetické látky alebo suroviny živočíšneho pôvodu. Aby sa účinné látky mohli dostať hlbšie do kože, je potrebné používať tzv. PEG deriváty, ktoré pokožku do určitej miery "narušia", a teda môže dôjsť k vstrebaniu účinných látok.  Časté používanie  konvenčnej kozmetiky narúša a hojí pokožku, čo môže viesť k predčasnému starnutiu a taktiež k alergickým reakciám. Zároveň tak dochádza k neustálej potrebe sa "stále" natierať.

Ako sa teda rozhodnúť a ako si vybrať? Napadá ma rada našich mamičiek: hlavne vyváženosť a nič nepreháňať. Hľadajme nielen v našich životoch, ale aj v strave a kozmetike to, čo nám prospieva a čo prispieva k rovnováhe.

(PK)

 

Prečo nakúpiť u nás?

Prírodné
produkty

TOP kvalita
produktov

Rastliny z ekologických
oblastí

Viac ako 25 rokov
na trhu

Garancia lekárskeho
grémia